Advisory Committee to the CASA/CJA Programs

Advises the Board on CASA/CJA matters.

For more information about the committee and their meeting schedule, contact Melissa O'Neill at 804.786.6428.

Chief Humberto I. Cardounel Jr.
(Law Enforcement Representative)
Term Expires: Jul 2020
Molly Dellinger-Wray
(Individual Experienced in Working with Children with Disabilities)
Term Expires: Jul 2021
Robin Foster
(Health Representative)
Term Expires: Jul 2018
Julia Fuller-Wilson
(Parent or Parent Group Representative)
Term Expires: Jul 2016
Allison Gilbreath
(Adult Survivor of Child Abuse/Neglect)
Term Expires: Jul 2019
Allison Jackson CDWF, CSOTP, LCSW, Ph.D.
(Mental Health Representative)
Term Expires: Jul 2021
Sandra Karison
(Representative Knowledgeable in Court Matters)
Ongoing Appointment
Malcolm V. King
(Representative with Substance Abuse and Residential Mental Health Background)
Term Expires: Jul 2019
Alicia Lenahan
(Court Appointed Special Advocate Program Representative)
Term Expires: Jul 2018
Robin M. Morgan
(Defense Attorney Representing Parents and Children)
Term Expires: Jul 2019
Nancy Oglesby
(Prosecution Representative)
Term Expires: Jul 2019
James Pope
(Child Protective Services Agency - Local Representative)
Term Expires: Jul 2019
Patricia Popp
(Representative Experienced in Working with Homeless Children and Youth)
Term Expires: Jul 2019
Eric Reynolds
(Guardian Ad Litem/Attorney for Children)
Term Expires: Jul 2019
Hon. Frederick G. Rockwell III
(Special Advisor to CJA Task Force)
Term Expires: Jul 2019
Christopher Spain
(State Child Protective Services Representative)
Ongoing Appointment