Virginia Advisory Committee on Juvenile Justice

Advises the Board, the Executive Branch and localities on matters related to the prevention/treatment of juvenile delinquency and the administration of the juvenile justice system; reviews grant applications for Juvenile Justice & Delinquency Prevention (JJDP) Act and Juvenile Accountability Block Grant funds (when federally funded), as well as other juvenile justice-related grant applications, and makes recommendations on them to the Board.

For more information about the Committee and their meeting schedule, contact Greg Hopkins at (804) 692-0977.

VACANT
(Proxy for Department of Social Services)
Term Expires: May 2022
"Shelly" Lena Baker-Scott
(Mental Health Licensed Professional)
Term Expires: Jun 2023
Victoria Baldwin
(Youth Member)
Term Expires: Jun 2022
Marilyn Brown
(Representing local detention)
Term Expires: Jun 2023
Ngan Bui
(Victim Witness Advocacy Group)
Term Expires: Jun 2023
Nancy E. Campos
(Youth Member)
Term Expires: Jun 2022
Lorenzo Collins
(Representing Volunteer/Working with youth)
Term Expires: Jun 2021
Alana Corn
(Youth Member)
Term Expires: Jun 2022
John Dougherty
(Representing programs that are alternatives to incarceration)
Term Expires: Jun 2021
Keith Farmer, Chair
(Representing private nonprofit organizations)
Term Expires: Jun 2021
Morgan Faulkner
(Indian Tribe Representative)
Term Expires: Jun 2023
Joseph L. Gong
(Representing public agency)
Term Expires: Jun 2021
Hon. Christopher T. Head
(Delegate)
Virginia House of Delegates
(ex-officio)
Anthony L. Jackson
(Representing law enforcement)
Term Expires: Jun 2021
Mr. David J. Johnson
(Executive Director)
Virginia Indigent Defense Commission
(CJSB member/representing public defense)
Term Expires: Jun 2023
Malcolm V. King
(Proxy for Department of Behavioral Health and Developmental Services Commissioner)
(ex-officio)
Julie McConnell
(Vice-Chair)
(Representing juvenile defense)
Term Expires: Jun 2023
Linda McWilliams
(Proxy for Department of Juvenile Justice Director)
(ex-officio)
Sable K. Nelson
(Proxy for Department of Health)
(ex-officio)
Samuel A. Perez
(Representing volunteer working with youth)
Term Expires: Jun 2023
Toni Randall
(Representing prosecution)
Term Expires: Jun 2021
Hon. Bryce E. Reeves
Senate of Virginia
(Senator, Senate of Virginia)
(ex-officio)
Paul Taylor
(System Involved)
Term Expires: Jun 2023
Lawrence Webb
(Representing public schools)
Term Expires: Jun 2023
Rick White
(Representing DOC)
Niyah White
(Youth Member)
Term Expires: Jun 2022
Elaine Williams
(Youth Member)
Term Expires: Jun 2021
Amy Woolard
(Representing private nonprofit organizations)
Term Expires: Jun 2023