Criminal Justice Services Board

The 29 member Criminal Justice Services Board is the Department's policy board. It has representation from all aspects of the criminal justice system on both state and local levels of government, as well as representatives of the private security industry, the public-at-large and the General Assembly. 

The Board is the approving authority for the regulations the Department promulgates in accord with the Administrative Process Act and approves most of the grants the Department awards to localities, state agencies and private non-profit organizations.

The Criminal Justice Services Board (CJSB) meets quarterly. For more information about the Board and their meeting schedule, contact Laureen Hyman at 804.786.8718.

Chief Tonya D. Chapman
(Chair)
Chief of Police
City of Portsmouth Police Department
(Rep local judicial/law enforcement interests)
Appointed: Jul 2018
Term Expires: Jun 2022
Ms. Adrianne Bennett
(ex-officio)
Chair
Virginia Parole Board
Ms. Mary Biggs Member
Montgomery County Board of Supervisors
(Rep. VA Assoc. of Counties)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Mr. Andy Block
(ex-officio)
Director
Department of Juvenile Justice
Chief Craig Branch Chief of Police
Germanna Community College Police Department
(Rep VA Assoc. of Campus Law Enforcement Administrators)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Ms. Angie Carrera Citizen Representative
(Rep. Private Citizen)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Chief James Cervera Chief of Police
Virginia Beach Police Department
(Rep. Police fraternal organizations)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Sheriff Vanessa Crawford Petersburg City Sheriff's Office
(Rep. Virginia Sheriffs' Association)
Appointed: Jul 2014
Term Expires: Jun 2021
Hon. Sarah Deneke
(ex-officio)
Caroline Circuit Court
(Representative for Chief Justice Donald Lemons, Virginia Supreme Court)
Hon. Carolyn Dull Mayor
City of Staunton
(Rep. Virginia Municipal League)
Appointed: Jul 2018
Term Expires: Jun 2022
Ms. Francine Horne
(At-Large Member, rep. crime victims' interests)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Mr. Michael HuYoung Attorney
Barnes & Diehl Attorneys at Law
Appointed: Oct 2018
Term Expires: Jun 2022
Mr. David J. Johnson
(ex-officio)
Director of Training and Attorney Certification
Virginia Indigent Defense Commission
Mr. Edward M. Macon
(ex-officio)
Assistant Executive Secretary
Supreme Court of Virginia
(Proxy for The Honorable Karl R. Hade, Executive Secretary, Supreme Court of Virginia)
Hon. Mary B. Malveaux Virginia Court of Appeals
(At-large Member: Represents the Judiciary)
Appointed: Sep 2013
Term Expires: Jun 2021
Hon. Bryan L. Porter Commonwealth Attorney
City of Alexandria
(Rep. VA Association of Commonwealth's Attorneys)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Sheriff Anthony W. Roper Sheriff
Clarke County Sheriff's Office
(Rep. Virginia Sheriffs' Association)
Appointed: Jul 2017
Term Expires: Jun 2021
Ms. N. H. Cookie Scott
(ex-officio)
Deputy Director for Administration
Department of Corrections
(Proxy for Harold W. Clarke, Director, Department of Corrections as of 8/06)
Col. Gary Settle
(ex-officio)
Superintendent
Department of State Police
Ms. Patricia Smith
(Rep. gang prevention/youth violence issues)
Appointed: Jul 2018
Term Expires: Jun 2022
Col. William C. Smith Superintendent
Western Tidewater Regional Jail
(Rep. Va. Assoc. of Regional Jail Superintendents)
Appointed: Jul 2018
Term Expires: Jun 2022
Mr. Robert D. Soles Personal Protection Specialist Business Representative
RD Soles and Associates
(Rep. Private Security)
Appointed: Jul 2015
Term Expires: Jun 2019
Chief James E. Williams City of Staunton Police Department
(Rep Va. Assoc. of Chiefs of Police)
Appointed: Sep 2013
Term Expires: Jun 2021
Chief Kelvin Wright Chesapeake Police Department
(Rep. VA Assoc. of Chiefs of Police)
Appointed: Jul 2018
Term Expires: Jun 2022
Victoria N. Pearson
(ex-officio)
Deputy Attorney General
Office of the Attorney General
(Proxy for The Honorable Mark Herring, Attorney General of Virginia)
Non-Voting Members
Hon. Charles W. Carrico Sr.
(ex-officio)
Senate of Virginia
(Senate Committee on Finance seat)
Hon. Mark J. Peake
(ex-officio)
Senate of Virginia
(Senate Committee for Courts of Justice Seat)
Hon. Todd Gilbert
(ex-officio)
Member
Virginia House of Delegates
(House Committee for Courts of Justice Seat)
Hon. Christopher K. Peace
(ex-officio)
Virginia House of Delegates
(House Committee on Appropriations seat)